בגידה יוצרת פעמים רבות שבר בזוגיות. לעיתים חלק מהזוגות מוכנים להתגבר עליה בעבודה משותפת. בחלק מהמקרים העבודה המשותפת אכן נושאת פרי, והתא המשפחתי משתקם. במקרים אחרים בן הזוג הנבגד לא מצליח לסלוח או לרכוש שוב את אמונו ופותח בהליך גירושים. 

הגיע לפתחנו סיפור של זוג צעיר, במסגרתו האישה בגדה בבעלה, אך פחדה מהליך הגירושים ברבנות, שכן שמעה שישללו ממנה מזונות הילדים שלהם כשיוודע על הבגידה. כיוון שסכום מזונות ל-3 ילדים הוא לא עניין של מה בכך, היא הגיעה לייעוץ. הדעה הרווחת היא שאישה בוגדת נפגעת אוטומטית במסגרת "ענישה" הלכתית שמופנית אליה בבית הדין הרבני. עם זאת, חשוב להבין שמדובר במקרים פרטניים ולא על הכלל.   

האם חובה להשיג ראיות לבגידה? 

במקרים רבים כבר כאשר עולה חשד לבגידה, בן הזוג החושד שוכר את שירותיו של חוקר פרטי. מדובר בהליך יקר ומורכב, וכחלופה לו יש כאלו שמשתמשים באמצעים שונים של ציוד ריגול כמו מכשירי מעקב אחר הרכב, או אף מצלמה נסתרת קטנה. אלו יכולים לספק ראיות שונות לבגידה. 

במקרים שבהם לבגידה יש השפעה משפטית, כמו אם האישה דורשת מזונות אישה או תשלום כתובה- עשויה להיות משמעות לראיות. יתר על כן, לעיתים גילוי הזהות של האדם איתו נעשתה הבגידה, יכול לשמש נגד האישה במסגרת פסיקה "אסורה על בעלה ובועלה", במסגרתה שמו של הגבר איתו האישה בגדה יכתב בגט והיא לא תוכל להינשא לו בנישואים הלכתיים בעתיד.

איך בגידה משפיעה על מזונות אישה

במקרה בו האישה אינה עובדת, ובני הזוג מתגרשים, הבעל מחויב לשלם לה מזונות אישה לתקופה מסוימת. עם זאת, אם היא זו שבגדה, הבעל לא מחויב בתשלום מזונות אלה. בכל מקרה, כיום במרבית המקרים שני בני הזוג עובדים ומשתכרים, כך שמזונות האישה לא רלוונטיים עבור נשים אלו. 

בגידה ומזונות ילדים

דבר ראשון שחשוב לומר בהקשר הזה, הוא שהבגידה אינה משפיעה על חלוקת זמני השהות או על הסדרי המשמורת. בנקודה זו תיבחן טובת הילדים בלבד. בנוסף, מזונות ילדים אינם מושפעים מבגידה כלל! גם אם ההורה המשמורן בגד, זכאות הילדים לדמי המזונות שלהם לא נפגעת. במקרה של ילדים עד גיל 6, האב מחוייב בתשלום דמי המזונות. יש לזכור שסכום זה מיועד בהגדרתו לקיום צרכי המחייה של הילדים, ולכן לא מושפע מהסיבה שהובילה לגירושים. 

בגידה וחלוקת רכוש 

בעבר פורסמו מקרים בהם ננקטו פעולות של חלוקת רכוש לא שוויונית שנפסקו לאחר בגידה. מקרים אלו הם בודדים ואינם מעידים על הכלל. לרוב מקרים אלו עוסקים ברכוש שאינו בר סיכול, ועולה שאלת כוונת השיתוף לגביו. במרבית המקרים, לאישה שבוגדת אין פגיעה בחלוקת הרכוש, גם לא לגבר שבגד. ככלל, חלוקת הרכוש אינה מושפעת ממעשה הבגידה. זאת כיוון שלרוב בית הדין הרבני יפסוק בשאלה זו בהתאם לדין האזרחי שמתייחס לאיזון משאבים בעת גירושים, ללא קשר לסיבה של הפרידה. 

בגידה וכתובה

אישה שבגדה מאבדת את זכותה לסכום הכתובה, אך במידה ומדובר בגבר שבגד ייתכן שבית המשט הרבני יחייב אותו לשלם לאישה את סכום הכתובה. לעיתים, גם בקרב נשים שלא בגדו נפסלת קבלת הכתובה, ובמקרים אחרים ישנן נשים המוותרות על הכתובה מלכתחילה ובכך נחסך הדיון בנושא.

לסיכום, מעשה הבגידה לא משפיע לרוב על חלוקת הרכוש ועל דמי מזונות הילדים. עם זאת, חשוב להבין שגירושים על רקע בגידה הם עניין מורכב בהרבה ממה שמוצג במאמר זה, ואין מקרה אחד דומה למשנהו, ואין דין מקרה אחד כמקרה אחר. לכן, אם אתם שוקלים להתגרש ומתלבטים לגבי ההשלכות- הגיעו לייעוץ אצל עורך דין לענייני משפחה, תציגו לו את הסיטואציה, את הראיות במידה וקיימות, והוא ייעץ לכם על בניית האסטרטגיה בהתאם לצרכים ולמטרות שלכם. בכל מקום בו תפתחו את התיק, בין אם בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, מובילות אג'נדות אחרות. חשוב לקבל את ההחלטה על פתיחת התיק במקום שישרת את האינטרסים שלכם בדרך הטובה ביותר. 

ובכל מקרה- אנחנו ממליצים לכם לשבת, לדבר ולנסות להגיע לסיום הזוגיות באופן המכבד ביותר האפשרי, על מנת שתוכלו לצאת מההליך עם כמה שפחות משקעים.